Какво е пролетна умора?

Изпитвали ли сте хронична умора през пролетния сезон? Ако сте се чувствали често сънливи, отпаднали или замаяни през първите топли месеци в годината, то най-вероятно сте били жертва на пролетната умора. Това е понятие, с което се свързват няколко физически и психически симптоми. Преходът от студената зима към по-топлата пролет и промените, които се случват в околната среда, са основните предпоставки за появата им. А как да разпознаем пролетната умора и какво я причинява?

причини

Симптоми

Повечето симптоми са широко познати сред хората и трудно могат да не бъдат разпознати. Сънливост и отпадналост, хронична умора и понижена физическа и умствена работоспособност са едни от първите и най-ясни признаци, че страдате от пролетна умора. Други породени от нея симптоми са замаяност, променливо настроение, непоносимост към всякакъв студ и слаба защита срещу болести.

Причини

Причините за пролетната умора са основно свързани със смяната на сезоните. Тъй като слънчевата светлина през зимата е значително по-малка спрямо пролетта, организмът не произвежда достатъчно серотонин, хормона на щастието. Това позволява лесно на хормона на съня – мелатонин, да окаже своето влияние върху организма. През по-топлия и слънчев сезон обаче организмът увеличава количеството на  произведения серонин. Тази промяна в хормоналния баланс води до чувство на умора.

Храната е друг фактор, който трябва да се вземе под внимание. През зимата основно приемаме въглехидрати и мазнини, докато по време на приспособяването на организма към променения хормонален баланс са му необходими повече витамини и белтъчини.

Решение

Пролетната умора е неприятен здравословен проблем, чиито ефекти влияят сериозно на качеството на нашата работа. Именно затова трябва да се справим с проблема още при първото му проявление. Нека разгледаме някои от възможните решения.

Здравословно хранене

Здравословното хранене се предлага като решение на редица здравословни проблеми и пролетната умора не прави изключение. Консумацията на плодове и зеленчуци зарежда организма с така нужните витамини, които повишават тонуса на организма и повдигат настроението. Приемът на голямо количество вода също може да допринесе за преодоляване на този проблем.

Физическа активност

По-честото движение е друго средство за справяне с пролетната умора. Топлото и слънчево време предразполага организма към активност. Раздвижването на почти неизползваните цяла зима мускули са добро начало на процеса, защото ще подобри физическото състояние, а с това и мозъчната дейност.

Астеплекс

Едно различно решение е хранителната добавка Астеплекс. Той съдържа важни за организма аминокиселини, които помагат за приспособяването му към промените в хормоналния баланс. Хранителната добавка стимулира стресираното тяло като възвръща тонуса и енергията му.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *