Подбрахме за вас 7 не толкова известни факта за синтетичните лекарства за сън.
Това не са единствените не толкова известни факта , но са може би най-съществените факти. Ето ги и тях:
- В миналото особено популярно растение, което е играело ролята на синтетичните лекарства за сън, е бил сънотворният мак. Отглеждал се е дори и в България, докато тя е била в пределите на Османската империя. Не че на самите българи им е било разрешено да го използват за лични цели.
- Съвременната статистика посочва, че все повече тийнейджъри са зависими към сънотворните. Макар за медикаменти, които спадат към групата на барбитуратите или бензодиазепините да се изисква наличието на рецепта. В нашата държава, но и не само в България, както сами се досещате, не винаги е необходимо. Синтетичните лекарства за сън се продават по улиците на съвсем достъпна цена, подобно на сериозните наркотици. Каквито всъщност се явяват и те.
- В САЩ около 5 % от жените и около 3,5 % от мъжете употребяват синтетични лекарства за сън. Това поставя тези медикаменти сред най-често изписваните сред местното население.
- В САЩ над 42 000 души биват хоспитализирани в резултат на неправилната употреба на синтетичните лекарства за сън. Те или се пристрастяват към тях и зависимостта им трябва да бъде излекувана, или предозират с тях. В резултат на което има и не малко смъртни случаи.
- Ако не спите по 8 часа в денонощието, това не означава, че страдате от безсъние или че вредите на организма си по някакъв начин. Напротив, последните анализи на учените доказват, че при хората, които спят по 6 или 7 часа в денонощието, риска от преждевременна смърт е по- нисък. И съответно става по-висок, ако прекалявате със съня и прекарвате по 9 или 10 часа в леглото.
- Сред медицинските среди все повече се налага мнението, че синтетичните лекарства за сън трябва да бъдат изписвани на пациентите само в краен случай. Вместо това е добре хората, които имат проблеми със съня да бъдат лекувани с билки или с други натурални средства. Те не водят до зависимост (ако се приемат по начина, по който е предписан) и нямат странични ефекти.
- Най-новите проучвания по отношение на натуралните и билковите лекарства за сън, които имат положителен ефект върху здравия сън, показват, че шафрана е особено подходящ за подобни случаи. Той действа успокоително и освен срещу безсъние, се бори ефективно срещу стрес и депресивни състояния.