fbpx

Защо побелява косата?

Косата е един от най-атрактивните отличителни белези при хората и важен аксесоар на всеки добре поддържан човек. Множество поверия и легенди я възприемат като извор на сила, достойнство и дори пазител на човешката душа.

shutterstock_187285904

От древни времена връзката между промяната на косата и остаряването е вълнувала мислители и учени. Макар и науката да е дала отговори на много от въпросите, свързани с остаряването и побеляването на косата, нейното ежедневно възстановяване и растеж, много от тях остават мистерия и до днес.

Някои от причините за побеляването на косата са изяснени, други все още са неизвестни и недостатъчно изследвани. Съществуват и методи за превенция на процеса, които лесно могат да бъдат приложени в ежедневието.

Няма точен отговор на въпроса кога точно започва побеляването на косата при хората. Процесът на побеляване се влияе от съвкупност от фактори, включващи цялостно здравословно състояние на организма, болестни състояния, стрес, хормони и дори наследството на съответната етническа принадлежност. Например, при представители на европеидната раса побеляването започва средно след 35 годишна възраст, докато при азиатците в края на 30-те години. При афро – американците още по-късно – в средата на 40-те години. Всяка промяна на цвета на косата преди тази възраст се води „ранно побеляване” с намек за някакъв проблем.

Какви могат да бъдат причините, които повлияват на процеса на побеляване?

Ролята  на генетичния фактор

Цветът на косата по принцип се определя от гените, които наследяваме от родителите си. Същите тези гени са отговорни, ако косата ни започне да побелява в ранна възраст, без да го отдаваме на болест, стрес или недостиг на полезни вещества. В този случай най-вероятно някой от родителите ни е започнал да побелява в ранна възраст и съответно нашите наследници също ще започнат да побеляват на приблизителна възраст.

Недостиг на витамини и полезни вещества

Добре балансираният режим на хранене стои в основата на здравословния начин на живот. Някои хранителни фактори влияят и на процеса на побеляване на косата. Недостигът на витамини е един от тях, особено на витамин В 12. Един от симптомите точно за такъв вид недостиг е именно ранното побеляване. За да се помогне на организма да се пребори с това състояние, е хубаво да се консумират яйца, кисело мляко, сирене, риба, телешко месо и др.

Недостатъчният прием на течности също не влияе добре на косата, тъй като отнема от нужните хранителни елементи, важни за доброто й състояние.

Проблеми с щитовидната жлеза

Увеличената или намалена функция на щитовидната жлеза може да допринесе за ускоряване на процеса на побеляване на косата. Точно затова е и хубаво, ако забележите нехарактерно побеляване на косата, да изследвате нивото на хормоните си при ендокринолог. За правилната функция на жлезата е хубаво да обсъдите подходящо лечение с лекар и да се придържате към здравословен хранителен режим с консумация на риба, моркови, банани и др.

Нездравословни навици

Навици като тютюнопушене и прием на големи количества алкохол играят голяма роля при ранното побеляване на косата. За щастие, този процес обикновено е обратим, за разлика от генетичния фактор или болестните последствия. При спиране на някои от вредните навици, косата обикновено възвръща поне част от пигментацията си, особено ако човек се придържа към здравословен начин на живот.

Неочаквана травма

Неопровержим факт е, че физическото ни здраве е тясно свързано с емоционалната ни стабилност и спокойствие. При емоционален шок в случаи на лоши новини, тежка загуба, силна уплаха или инцидент тялото реагира на стреса и в някои от случаите това засяга и здравината и вида на косата. Макар и твърденията по този въпрос силно да се различават, голяма част от учените вярват, че такъв шок може да повлияе на растежа на косата и нейната пигментация. Същината на този процес все още е обект на дебати, но връзката между двете неща не бива да се подценява. Въпреки че побеляването за една нощ все още да не е доказана патология, съществува медицинско състояние, при което част от косата окапва в определени зони за кратко време. Изгубената след такова състояние коса може да израства отново, но няма пигментация и израства бяла или сива на цвят.

Състояния като анемия, витилиго, хормонален дисбаланс и продължително излагане на свободни радикали също имат връзка с побеляването на косата. Съществуват и митове, свързани с побеляването на косата.

Много хора вярват, че ако откъснат белия си косъм, на негово място ще израстат много бели косми. Доказано е, че това не е вярно, тъй като космите израстват от космените фоликули, а в един фоликул може да има само един косъм. Така или иначе, насилственото отскубване на косми не е здравословно решение на проблема с белите коси, понеже веднъж изскубнат косменият фоликул може да не се възстанови изобщо и това води до загуба на коса.

Далеч по-полезен вариант е да потърсите подходящ оцветител за косата под формата на боя, за да гарантирате своята красива коса. Препоръчителни са боите за коса с щадящи косъма съставки, като растителната формула на боята за коса Color&Soin, предлагана от Biolife cosmetics. Серията Color&Soin предоставя нежна грижа за косата, съчетана с безкомпромисна покривност на цвета, блясък и интензивност. Серията предлага и измиващ шампоан за след боядисване за още по-голям ефект.